Skip to main content
Print
Greater Essex County District School Board
Building Tomorrow Together Every Learner, Every Day
MENU
Divisions

PRONGER DIVISION 2018-2019

 

 Cross Country and Track Groupings

AA1 AA-2A-1A-2
Tecumseh Vista Lasalle Gosfield North Gore Hill
Lakeshore AV Graham Harrow DM Eagle
Sandwich West Jack Miner Amherstburg Malden
Belle River Anderdon  Prince AndrewEast Mersea
EssexKingsville M.D. BennieColchester
Queen Elizabeth  MCB Comber
Laura BatesDon FetterRob McElwainLori Ross

Note: These divisions are based on grades 3 to 8 numbers.

 

SOCCER, VOLLEYBALL, BASKETBALL, BASEBALL

Note: These divisions are based on grade 7&8 numbers.

 

LARGE SCHOOLS                                                                                                                  SMALL SCHOOLS

AAA
Tecumseh VistaHarrow
Lakeshore Amherstburg
A.V. Graham Gosfield North
Sandwich WestPrince Andrew
Belle River Margaret D. Bennie
Essex   Mount Carmel Blytheswood
Queen ElizabethGore Hill
Anderdon Malden   
Lasalle Comber
Jack MinerColchester North
Kingsville East Mersea
  

Note: BADMINTON AND ULTIMATE FRISBEE DIVISIONS WILL BE DETERMINED BASED ON THE NUMBER OF ENTRIES AND THE GRADE 7 AND 8 POPULATION OF THE SCHOOL.

 

 

CHESWICK DIVISION 2018-2019

TRACK AND CROSS COUNTRY GROUPINGS

AA-1AA-2A-1A-2
Northwood Suzuki King Edward Parkview
Talbot Trail  Forest GladeDougall Eastwood
Bellewood Roseland Glenwood Central 
Westgate Queen Victoria McWilliam  Coronation 
Giles Campus Hetherington John Campbell Roseville
Southwood Ford City Brock Maxwell
Prince Edward Marlborough  Hugh Beaton Princess Elizabeth
Begley Herman Davis  
Gerry Dufour                    Garth Brown                     Laura BatesMark Roth 

Note: These divisions are based on grade 3 to 8 numbers.

                        

SOCCER, VOLLEYBALL, BASKETBALL, BASEBALL

Note: These divisions are based on grade 7&8 numbers.

 

LARGE SCHOOLS

AA-1AA-2AA-3AA-4
Talbot Trail Northwood Forest GladeBegley
Southwood Bellewood Suzuki Prince Edward
Roseland Westgate Hetherington Queen Victoria
Glenwood Giles Ford City King  Edward

 

SMALL SCHOOLS

A-1A-2A-3
MarlboroughDavis Hugh Beaton
Dougall  Parkview Herman
CampbellMcWilliam Coronation
CentralEastwood Maxwell
Brock Roseville Princess Elizabeth 

Note: BADMINTON AND ULTIMATE FRISBEE DIVISIONS WILL BE DETERMINED BASED ON THE NUMBER OF ENTRIES AND THE GRADE 7 AND 8 POPULATION OF THE SCHOOL. ​