Skip to main content
Print
W.F. Herman Academy - Secondary
MENU
Staff

 

 

STAFF - By Alphabetical Listing
NAME EXTENSION​ DEPARTMENT/POSITION
Mr. S. Adjetey​ 51184​ Alternative Education Program​
​Dr. B. Berthelotte 30609​ Music​
​Ms. D. Bialek 50606​ Cooperative Education​
​Ms. N. Brown 42621​ Change Your Future Counsellor​
​Ms. M. Cacilhas 50108​ Technical​
​Ms. A. Calvert 42803​ C.Y.W.​
Mr. J. Canty​ 30600​ Administration - Principal​
​Ms. L. Caron ​51203 Art​
​Ms. D. Charlebois 50608​ D.S.W.​
​Ms. T. Clinansmith 50014​ STEPS​
​Ms. R. Culver 50611​ Family Studies​
​Ms. S. D'Amelio 50612​ STEPS​
​Ms. C. Dent 50678​ Family Studies​
​Mr. T. Dirkson ​51207 ​Social Science
​Mr. J. Donlon ​Technical
​Ms. V. Donlon 40907​ E.A.​
​Mr. T. Durocher ​51814 E.A.​
​Ms. S. Eansor ​30600 Psychology​​
​Mr. P. Fabris 50614​ Math​
Ms. G. Ferrara 50615​ Library​
​Ms. A. Forbes 30615​ Learning Support Teacher (LST)​
​Mr. C. Girty 51427​ Custodian​
Ms. M. Hakim​ 50696​ Science​
​Ms. L. Harper-Reid 50619​ Art​
​Ms. S. Heber 50621​ Science​
​Mr. G. Holden 46124​ Technical​
​Ms. K. Holdren 50675​ Math​
Ms. A. Hornby 30606​ Secretary - Guidance​
​Mr. T. Isshack 51196​ Technical​
​Ms. B. Johns 50693​ C.Y.W.​
Ms. N. Jones 50630​ Science
​Ms. C. Jubenville 50035​ French​
​Ms. M. Jurkovic 50607​ Science​
​Ms. K. Knight 50624​ Social Science​
Mr. E. Kotevich​ 30611​ Technical​
​Ms. F. Kusow 50625​ English​
Mr. D. Lanspeary 50322​ Physical Education​
​Ms. E. Lauzon 50626​ English​
​Mr. G. Levack 50682​ Science​
Mr. G. Lewis​ 50628​ STEPS​
Ms. E. LiCausi​ 51132​ Business​
​Mr. M. Loebach 50629​ Math​
​Mr. J. Lutz 50631​ Social Science​
​Ms. M. Maddox 50632​​ Student Success Teacher (SST)
Ms. H. Malmberg​ 50652​ Alternative Ed Program/Family Studies​
​Ms. Sia Malone 50669​ English​
​Mr. L. Marcoux ​50628 E.A.​
​Mr. J. Marusic 50634​ Math​
Mr. B. McIntosh​ 43118​ Technical/OYAP​
Ms. L. Meanney​ 30600​ Secretary - Senior​
​Ms. M. Merucci 51061​ English​
Ms. S. Miller​ 50637​ Custodian​
Mr. J. Moore​ 30600​ Computer Technician (SST)​
​Ms. M. Mousseau 30623​ C.Y.W.​
​Ms. M. Neuburger 50640​ English​
Ms. K. Oldridge 51241​ French​
Mr. M. O'Neil ​50350 Technical​​
​Mr. T. Pang 51245​ STEPS & Computer Science​
Ms. T. Piskovic 50145​ Guidance​
​Ms. S. Pizzicaroli 50645​ Physical Education​
Ms. D. Priestyeski​ 30605​ Secretary - Attendance​/Guidance
​Ms. K. Prieur 50646​ Social Science​
Mr. K. Racine​ 50647​ C.Y.W.​
Mr. T. Rajic​ 50648​ Custodian​
​Ms. D. Saddy 50656​ English​
​Mr. D. Scaddan 30600​ Administration - Vice Principal​
​Mr. C. Scarrow 50657 Physical Education​
Ms. L. Schofield​ 30601​ Secretary - Finance​
Ms. P. Scott​ 45529​ Custodian​
Mr. T. Seifarth 50674​ Guidance​
Ms. S. Sherman​ 50529​ C.Y.W.​
Ms. L. Stewart​ 50663​ D.S.W.​
Ms. A. Stipic​ 50664​ Math & Science​
Ms. J. Thomas 50691​ Business​
Mr. J. Thrasher​ ​51558 E.A.​
Ms. T. Tran​ ​51291 ​Math
Ms. E. Timm ​43311 Science​​
​Ms. A. Vernhout ​51091 Social Science​
Mr. B. Walsh​ 50671​ Custodian​
​Ms. M. White 50673​ French​
​Ms. T. Williams 30600​ Administration - Vice Principal​